Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które umożliwia pozyskiwanie ciepła z powietrza zewnętrznego i wykorzystywanie go do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. W poniższym artykule omówimy, jak montuje się powietrzną pompę ciepła.

Przygotowanie miejsca na instalację pompy powietrznej

Przed rozpoczęciem montażu powietrznej pompy ciepła, należy wybrać odpowiednie miejsce na jej instalację. Pompa powinna być zamontowana w miejscu, w którym będzie mogła swobodnie pobierać powietrze z zewnątrz oraz oddawać ciepło do pomieszczenia lub do instalacji wodnej. Najlepszym miejscem na montaż powietrznej pompy ciepła jest zwykle zewnętrzna ściana budynku lub dach. Następnie należy przygotować fundament pod pompę ciepła. Powinien być on wykonany z betonu i mieć odpowiednie wymiary, tak aby pompa mogła na nim stabilnie stać. W przypadku, gdy pompa będzie zamontowana na dachu, konieczne będzie wykonanie specjalnej konstrukcji nośnej.

Montaż powietrznej pompy ciepła

Po przygotowaniu fundamentu można przystąpić do montażu zewnętrznej jednostki pompy ciepła. Najpierw należy umieścić uchwyt na ścianie lub na konstrukcji nośnej na dachu. Następnie należy zamontować zewnętrzną jednostkę na uchwycie i dokładnie ją przymocować. Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów i instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, że tego typu prace powinny być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka. Przed przystąpieniem do tego procesu konieczne jest także podłączenie przewodów do instalacji wodnej. Ostatnim etapem montażu jest zamontowanie wewnętrznej jednostki pompy ciepła. Należy ją umieścić w pomieszczeniu, które ma być ogrzewane. Wewnętrzna jednostka powinna być zamontowana na ścianie lub na podłodze, w miejscu, które umożliwi jej prawidłowe rozprowadzenie ciepła.