Gruntowe pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na swoją nieprzeciętną wydajność. Stosuje się je z reguły ogrzewania domów mieszkalnych. Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?

Montaż gruntowej pompy ciepła a formalności

Przede wszystkim, montaż gruntowej pompy ciepła powinno się uwzględnić jeszcze na etapie projektowania domu. Bez tego wykonanie sprawnie działającej instalacji okaże się niemożliwe i warto mieć to na uwadze. Jednak, czy istnieją formalności, które należy spełnić, przed przystąpieniem do montażu pompy gruntowej? Co najważniejsze, w jej przypadku nie ma potrzeby uzyskania zezwolenia na budowę. Równocześnie należy pamiętać o tym, iż przy montażu pompy ciepła, trzeba dostosować się do wymogów określonych w ustawie „Prawo geologiczne i górnicze”. Ustanowione przepisy jasno mówią o tym, w jakim czasie i gdzie powinno się zgłosić fakt zamontowania tego typu źródła ciepła.

Jak się montuje gruntowe pompy ciepła?

Najczęściej montaż gruntowej pompy ciepła przeprowadza się w orientacji pionowej.  Takie rozwiązanie ma wiele zalet – m.in. pozwala ono na instalację w przypadku różnych rodzajów podłoża oraz na niewielkich działkach. Najważniejszym etapem montażu pompy ciepła gruntowej z kolektorem pionowym jest wykonanie stosownych odwiertów o odpowiedniej głębokości. Rury o charakterystycznym kształcie litery “U”, zazwyczaj montuje się w gruncie na głębokości od 40 do nawet 150 metrów. To jednak nie wszystko. Bardzo ważnym aspektem przy montażu pompy jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy rurami – pomiędzy 8 a 15 metrów. Z uwagi na dość skomplikowaną procedurę, montaż gruntowej pompy ciepła warto zlecać profesjonalistom, aby instalacja działała przez długi czas bez żadnych zarzutów.