Pompy ciepła są chętnie wybierane ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania, możliwości ich dofinansowania w ramach rządowych programów dopłat i szybki zwrot poniesionych kosztów. Przed wyborem pompy ciepła warto zastanowić się, gdzie można taką zamontować.

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok

To najchętniej i najczęściej instalowane pompy ciepła, w których dolnym źródłem energii jest powietrze zewnętrzne. Urządzenia występują w wariancie monoblok lub split. Monoblok to urządzenie przypominające najczęściej lodówkę. Powietrzne pomy ciepła typu monoblok mogą być ustawione w dowolnym miejscu wewnątrz domu, należy jednak pamiętać, że jeśli instalacja będzie wymagała dodatkowych urządzeń, to warto zapewnić im miejsce, do którego nie będą miały dostępu dzieci oraz które zapewni przestrzeń serwisową.

Powietrzne pompy ciepła typu split

Split składa się z dwóch modułów: wewnętrznego i zewnętrznego (jak klimatyzacja split). Wymagają one montażu jednostki zewnętrznej na ścianie budynku, na wysokości min. 3 m nad poziomem podłoża. Jeśli to nie jest możliwe, to montuje się ją na ziemi, nie dalej niż 1,5 m od budynku. Jednostka powinna znajdować się z dala od ciągów komunikacyjnych, garażu, skupisk zieleni, drzew i krzewów. Miejsce montażu powinno być osłonięte od wiatru i znajdować się w możliwie najbardziej zacisznej części budynku. Dla wewnętrznej jednostki – nie ma określonych wymagań miejsc montażu, poza łatwym dostępem serwisowym.

Pozostałe pompy ciepła

Instalacja pomp hybrydowych, gazowych i gruntowych wymaga już spełnienia warunków podanych w specyfikacji producenta oraz zapewnienia specjalnego miejsca i powierzchni montażowych. Są to bardziej wymagające systemy, stosowane w domach wolnostojących, gdzie można wyodrębnić osobne pomieszczenie na instalacje pompy ciepła.