Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – klimatyzator zawsze powinien być dobierany do indywidualnych potrzeb domowników. Przed zakupem urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jaki typ urządzenia sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.

Klimatyzator typu split

Klimatyzator typu split to urządzenie montowane na stałe. Składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, montowanej na elewacji budynku lub jego dachu – dlatego na montaż klimatyzacji tego typu zawsze trzeba mieć pozwolenie administratora budynku. Jednostka wewnętrzna może schładzać np. pokój dzienny lub sypialnię. Bardziej rozbudowane urządzenia, czyli klimatyzatory mulit-split, umożliwiają montaż kilku jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach. Klimatyzację najlepiej zamontować w trakcie urządzania lub remontu mieszkania. Wtedy też najłatwiej zadecydować, czy jednostki wewnętrzne mają wisieć na ścianach, czy lepiej sprawdzi się klimatyzacja kasetonowa, kanałowa, przypodłogowa itp.

Klimatyzator przenośny

Osoby, które nie planują większego remontu i montażu klimatyzacji stacjonarnej, mogą zdecydować się na urządzenie przenośne. Składa się ono z jednej jednostki. Wystarczy ustawić ją w okolicy okna, a rurę wyrzucają ciepłe powietrze wystawić poza jego obręb. Klimatyzatory przenośne sprawdzają się szczególnie w mieszkaniach, w których zarządcy budynków nie wydają zgody na montaż tradycyjnej „klimy”. Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że jego zakup nie obciąży tak bardzo domowego budżetu, jak zakup klimatyzatora split/multi-split. W większych pomieszczeniach klimatyzator przenośny jednak nie będzie tak bardzo wydajny jak zwykła „klima” z jednostką zewnętrzną.