Podobno klimatyzatory na dobre zadomowiły się nad Wisłą, oferując Polakom powiew świeżości w upalne letnie dni, ale czy montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym naprawdę się opłaca? A co w sytuacji, kiedy niezbędna jest naprawa klimatyzacji? Czy możemy ufać firmie serwisującej klimatyzatory? Choć klimatyzacja coraz częściej wita pojawia się w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, Polacy wciąż mają obawy związane z montażem klimatyzatorów, a także kosztami użytkowania i utrzymania systemu. Czy montaż klimatyzacji w kraju nad Wisłą, to naprawdę dobry pomysł?

Klimatyzacja i klimatyzatory

Klimatyzacja to proces przetwarzania powietrza w pomieszczeniu, którego podstawowym zadaniem jest utrzymanie zadanych warunków klimatycznych, a więc odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Klimatyzacja ma zapewnić w pomieszczeniu dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka. Funkcjonalność i uniwersalność systemu klimatyzacji sprawia, że obok obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniu latem, klimatyzatory coraz częściej wykorzystywane są do „dogrzewania” pomieszczeń zimą lub w chłodne dni poza sezonem grzewczym. Najczęściej taką rolę pełnią w biurach oraz lokalach użytkowych, w których dostęp do innych źródeł ciepła jest ograniczony. Tak czy inaczej, mówiąc o klimatyzacji najczęściej na myśli mamy proces chłodzenia powietrza w pomieszczeniu, i choć takie rozumowanie jest błędne, przyjmijmy, że na potrzeby poniższego artykułu klimatyzacją określamy właśnie proces chłodzenia powietrza w biurze lub domu.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Na montaż klimatyzacji nie mogą sobie pozwolić wszyscy. W przypadku budownictwa wielorodzinnego montaż klimatyzacji wymaga uzyskania zgody właściciela lub zarządcy budynku, co w polskich warunkach wciąż bywa problematyczne. Zarządcy argumentują zakaz montażu klimatyzacji tym, iż mocowane na dachach lub elewacji budynku jednostki zewnętrzne obniżają estetykę obiektu, jednocześnie przyczyniając się do degradacji elewacji. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku domów jednorodzinnych. Tutaj sami decydujemy o tym, czy chcemy korzystać z komfortu, jaki daje klimatyzacja.

Rozważając montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym powinniśmy pamiętać o tym, że klimatyzatory dostępne są w różnych wariantach. Do najpopularniejszych należą ścienne i sufitowe. Te drugie możemy tak wkomponować w konstrukcję sufitu podwieszanego, że stają się praktycznie niewidoczne. Innym ważnym aspektem klimatyzacji domowych jest możliwość podłączenia kilku klimatyzatorów pod jeden split (jednostkę zewnętrzną), dzięki czemu możemy cieszyć się chłodnym powietrzem w praktycznie całym domu bez konieczności montowania splitu za każdym oknem.

Naprawa klimatyzacji

Dużo obaw budzi naprawa klimatyzacji. Na ogół boimy się wysokich kosztów naprawy, a nierzadko także konieczności wymiany całej instalacji. O ile naprawa klimatyzacji może być kosztowna, o tyle przy prawidłowym eksploatowaniu systemu nie musimy się nią martwić, i to przez wiele lat. Regularna konserwacja oraz czyszczenie urządzeń, przy jednoczesnym ich prawidłowym użytkowaniu, a także zapewnieniu warunków od ich prawidłowej pracy umożliwi nam cieszenie się chłodem bez obaw o naprawy, czy nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia.