Klimatyzacja jest dziś podstawowym wyposażeniem każdego biura. Możliwość kontrolowania jakości powietrza i temperatury panującej w miejscu pracy nie tylko decyduje o poczuciu komfortu pracowników, ale też wpływa na ich skupienie, a co za tym idzie – także na wydajność ich pracy. Jak zaprojektować klimatyzację do biura, aby stała się inwestycją na lata?

Jak dostosować klimatyzację do biura?

Każde biuro jest nieco inne, dlatego klimatyzacja powinna być dobierana indywidualnie. Wybierając sprzęt, należy przeanalizować warunki, jakie panują w pomieszczeniach biurowych. Pozwoli to na oszacowanie mocy i liczby potrzebnych urządzeń. Dzięki temu projekt systemu klimatyzacji do biura będzie zoptymalizowany. 

Na co zwrócić uwagę, aby odpowiednio wybrać klimatyzację do biura?

  1. Przeanalizuj, z ilu pomieszczeń składa się przestrzeń biurowa. Oszacuj ich wielkości i zwróć uwagę na wysokość sufitów. Te wartości pozwolą Ci na obliczenie powierzchni chłodzonej. Taka informacja pomaga ustalić, jaką moc powinien mieć montowany w biurze sprzęt. Klimatyzator, który sprawdzi się w małym pomieszczeniu, może być za mało wydajny dla dużych przestrzeni.
  2. Musisz wiedzieć, ile osób będzie przebywało w biurze na co dzień. Wydajność klimatyzacji powinna osiągać około 100-150 W na jednego pracownika. Jeżeli w biurze odbywają się cykliczne spotkania, w których uczestniczy większa liczba osób – weź to pod uwagę.
  3. Zwróć uwagę na liczbę i wielkość okien oraz ich ekspozycję na słońce. Stopień nasłonecznienia pokoi może znacznie wpłynąć na panującą w nich temperaturę i komfort pracowników. W przypadkach silnego nasłonecznienia warto wybrać nieco bardziej wydajny sprzęt.

Jak dobrać optymalny klimatyzator?

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, wybierz odpowiednią moc klimatyzacji. To najważniejszy czynnik, który decyduje nie tylko o efektywności klimatyzacji, ale też o kosztach jej eksploatacji. Aby mieć pewność udanej inwestycji, najlepiej sięgnąć po radę firmy zajmującej się montażem klimatyzacji.