Klimatyzacja w mieszkaniu przestaje być luksusem, a staje się standardem. Szczególnie cenimy ją w podczas letnich upałów, a ci którzy zainwestowali w rozwiązanie z opcją dogrzewania pomieszczeń także podczas nagłych spadków temperatury poza okresem grzewczym. Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania? Czy każdy może sobie pozwolić na posiadanie klimatyzatora w swoim „eM”?

Klimatyzator w mieszkaniu

Z różnych względów nie każdy właściciel mieszkania może zainstalować w swoim lokalu klimatyzator stacjonarny wyposażony w jednostkę zewnętrzną. Często przemawiają za tym względy estetyczne lub obawa zarządu nieruchomości o ewentualną degradację elewacji budynku. Niemożność korzystania z klimatyzatora z jednostką zewnętrzną nie oznacza jednak, że musimy się pożegnać z orzeźwiającym chłodem w upalne dni. Alternatywą są bowiem klimatyzatory przenośne. Ich zaletą jest bardzo prosty montaż oraz brak problematycznej jednostki zewnętrznej. Zakup klimatyzatora przenośnego do mieszkania to wydatek rzędu od 1500 do 3000 złotych.

Drugą opcją jest klimatyzator stacjonarny typu split. Klimatyzatory tego typu wymagają instalacji jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną możemy zamontować na balkonie przynależnym do nieruchomości lub bezpośrednio na elewacji budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka skuteczność oraz niski koszt pracy urządzenia. Zakup klimatyzatora stacjonarnego do mieszkania wiąże się jednak z większym wydatkiem inwestycyjnym. Za dobry klimatyzator stacjonarny musimy zapłacić od 2000 do 4000 złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że powyższa cena obejmuje także montaż klimatyzatora okazać się może, że koszt zakupu urządzenia wcale nie jest aż tak wysoki.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Kalkulując koszt klimatyzacji w mieszkaniu obok kosztów inwestycyjnych warto wziąć pod uwagę także koszty użytkowania klimatyzatora. Kupując urządzenie z myślą o użytku sezonowym – wyłącznie do obniżania temperatury w pomieszczeniach w sezonie letnim – miesięczny koszt użytkowania urządzenia nie będzie dla nas aż tak istotny, jak w przypadku zakupu urządzenia do użytku całorocznego. Klimatyzator może być bowiem wykorzystywany także do dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym. Wówczas, zważywszy na bardziej intensywne użytkowanie klimatyzacji na przestrzeni całego roku warto uważniej przyjrzeć się deklarowanemu przez producenta średniemu rocznemu/miesięcznemu zużyciu energii. Wysoka klasa energooszczędności często idzie w parze z wyższą ceną urządzenia, jednak różnica ta stosunkowo szybko się zwraca.