Niewłaściwa wentylacja może być odpowiedzialna za zawilgocenie ścian i powstanie grzyba, a także przyczynić się do problemów zdrowotnych, szczególnie w przypadku alergików. Trudno jednak wyobrazić sobie stałe otwieranie okien w okresie zimowym, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Lepszym rozwiązaniem będzie rekuperacja w domu. Czym jest ten system i na czym polega jego działanie?
Prawidłowa wentylacja budynku ma ogromne znaczenie, nie tylko dla zdrowia, ale także utrzymania domu. Obecnie w budynkach mieszkalnych montuje się okna i drzwi o wysokiej szczelności oraz stosuje dodatkowe ocieplenie ścian, co utrudnia przepływ świeżego powietrza w mieszkaniu. Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy rekuperacji, których montaż niesie za sobą wiele korzyści.
Rekuperacja w domu jednorodzinnym
Rekuperatory to urządzenia służące do odzyskiwania ciepła pochodzącego z naturalnych zasobów energii. System ten składa się z zamontowanych rur wentylacyjnych oraz centrali, która pobiera powietrze z zewnątrz budynku, a następnie oczyszcza je i ogrzewa, wpuszczając do środka ciepłe i świeże powietrze. Rekuperacja w domu to najwydajniejsze rozwiązanie, które może ograniczyć wydatki potrzebne na ogrzewanie oraz rozwiązać problem z brakiem odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach. Dzięki rekuperacji powietrze jest na bieżąco filtrowane z zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów, bez konieczności otwierania okien czy rezygnowania z wentylacji w sezonie zimowym. Rekuperacja w domu jednorodzinnym przez cały rok usuwa powietrze zanieczyszczone CO2, zapewniając uczucie świeżości w całym budynku – bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.
Rekuperacja w domu – czy to się opłaca?
W nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych dużą wagę przykłada się do zastosowania inteligentnych rozwiązań, które mają za zadanie ograniczyć zużycie energii oraz obniżyć koszty utrzymania mieszkania. Rekuperacja w domu jednorodzinnym to przyszłościowa inwestycja, z której wynika wiele wymiernych korzyści. Montaż systemu rekuperacji pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie mieszkania w sezonie zimowym, co w skali roku generuje wysokie sumy.
Dodatkowo rekuperacja w domu to zapewnienie zdrowych warunków mieszkańcom. Pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz sprawia, że organizm jest przez cały czas dotleniony, co niweluje bóle głowy, problemy z bezsennością i infekcje górnych dróg oddechowych. Ciągła wentylacja wpływa również na komfort mieszkania, gdyż w powietrzu unosi się zapach deszczu lub mroźnego powietrza w zimie, jednak pomieszczenie jest ciągle ogrzane do optymalnych wartości.
Rekuperacja w domu jednorodzinnym to jednorazowa inwestycja, której korzyści są odczuwalne przez następne lata. Dobrze zaprojektowany system oraz najlepsze urządzenia takie jak rekuperatory Zehnder sprawią, że mieszkańcy domu odetchną świeżym powietrzem przez cały rok, a rachunki na ogrzewanie zostaną obniżone do minimum. Rekuperacja w domu z powodzeniem zastępuje również inne urządzenia, takie jak klimatyzatory, oczyszczacze powietrza czy wentylatory, dlatego jest świetnym sposobem na zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczeń w nowoczesnych budynkach.