Do niedawna rekuperacja w domu postrzegana była w kategoriach architektonicznej fanaberii, której funkcjonowanie w niczym nie różniło się od dobrze zaprojektowanej i wykonanej wentylacji grawitacyjnej. Dzisiaj coraz większa liczba inwestorów rezygnuje z zaprzątania sobie głowy wentylacją grawitacyjną właśnie na rzecz rekuperacji. Dlaczego?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to proces odzyskiwania energii termicznej gazów wylotowych w celu jej dalszego wykorzystania. W przypadku systemów domowych polega to na odzyskiwaniu ciepła z zanieczyszczonego powietrza wywiewanego na zewnątrz i jej przekazywaniu do powietrza wprowadzanego do wnętrza budynku – a przynajmniej tak, proces ten można opisać w bardzo dużym uproszczeniu. Podobnie działają rekuperatory odzyskujące energię z ciepłej wody na odpływach do kanalizacji. Odzyskana przez rekuperator energia jest następnie przekazywana z powrotem do układu, w którym ogrzewane jest odpowiednio świeże powietrze lub czysta woda użytkowa.
W wyniku działania rekuperacji w domu jednorodzinnym we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę obecne jest świeże powietrze, które wpływa do wnętrza już ciepłe. Oznacza to, że:
- użytkownicy pomieszczeń nie odczuwają nieprzyjemnych różnic temperatur, mimo iż powietrze jest cały czas wymieniane, a zużyte zastępuje świeże;
- nie potrzebna jest dodatkowa energia do zapewnienia stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczeń, a co za tym idzie stała wentylacja mechaniczna (tak nazywany jest system wentylacji z rekuperatorem) nie generuje dodatkowych kosztów związany z koniecznością stałego dogrzewania budynku.
Wśród wielu korzyści wynikających z instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym można wskazać także zalety zdrowotne. Wraz z zanieczyszczonym powietrzem z pomieszczeń stale usuwane są alergeny, dzięki czemu rekuperacja znacząco ułatwia życie alergikom. Dodatkowo z powietrza usuwana jest również wilgoć, dzięki czemu temperatura i wilgotności powietrza w pomieszczeniach zachowują optymalny poziom, niezależnie od tego, czy coś gotujemy, czy w którymś z pomieszczeń suszymy mokre pranie. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest stałe wymuszanie obiegu powietrza, co w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej zapewnia wymianę powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pory dnia i nocy, a także pory roku oraz panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Jak zbudowany jest system?
Wbrew powszechnemu przekonaniu system rekuperacji w domu jednorodzinnym nie jest wcale tak bardzo skomplikowany. Składa się z rur wentylacyjnych oraz centrali. Centrala (rekuperator) to serce systemu, które jest odpowiedzialne za popieranie świeżego powietrza z zewnątrz budynku, a następnie jego oczyszczanie, ogrzewanie i wpuszczanie do środka budynku.
Dla kogo?
Rekuperacja w domu jednorodzinnym to tak naprawdę rozwiązanie dla każdego, kto chce ograniczyć wydatki potrzebne na ogrzewanie pomieszczeń, jednocześnie zapewniając stały dopływ świeżego powietrza do budynku. Choć jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku nowoczesnego budownictwa energooszczędnego, rekuperacja w domu może stanowić doskonałą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej w obiektach już eksploatowanych. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zmodernizowania systemu, ale wynikające z posiadania rekuperacji korzyści warte są inwestycji w niewielki remont.